شرکت اپل به تهدید ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی اشاره کرد

شرکت اپل در تازه ترین بیانیه ی خود در خصوص تامین مواد اولیه محصولاتش هشدار داد. این در حالی است که همزمان با گشایش دوباره ی کارخانه ها، تقاضا نیز کاهش یافته است. هنوز تعداد زیادی از فروشگاه های اپل در چین بسته هستند.

بیانیه ی اپل

اپل به اولین شرکتی تبدیل شد که از تاثیر ویروس کرونا بر کسب و کارش سخن گفته است. مسئولان این شرکت بیان کردند که پیش از این انتظار داشتند در سه ماهه ی اول میلادی فراتر از پیش بینی ها ظاهر شوند اما حالا از کاهش برآورد فروش خود سخن می گویند.

اپل که تولیداتش تا حد زیادی به به کارخانه های چینی وابسته است در بیانیه ای اعلام کرد که ممکن است عرضه ی تلفن های هوشمندش با تاخیر مواجه شود چرا که سرعت بازگشت کارخانه ها به حالت عادی همچنان کند است.

این شرکت همچنین اعلام کرد شیوع بیماری، تقاضا برای محصولاتش را کاهش داده است به طوری که ماه گذشته تمام ۴۲ شعبه فروشگاهش در سراسر چین را تعطیل کرده که بیشتر آن ها هنوز بازگشایی مجدد نداشته اند.

اپل، یکی از با ارزش ترین شرکت های جهان، همچنین بیان داشت: “کار تولید در سراسر کشور چین در حال ادامه یافتن است اما ما بازده کمتری را در مقایسه با شرایط عادی تجربه خواهیم کرد”

بسیاری از شرکت های جهانی به کارخانه های چینی برای تولید محصولات متنوعی وابسته اند، از جوراب گرفته تا لپ تاپ. ضمن این که مصرف کنندگان چینی که به تازگی بر موجی از ثروت سوار شده اند، خریدار محصولات لوکس، تلفن های آیفون و دیگر محصولات هستند.

ترس از تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی و کسب و کار ها در حال افزایش است. در زمان نگارش این مطلب به گفته مقامات رسمی بیش از ۷۲ هزار نفر در چین به این بیماری مبتلا شده و ۱۸۰۰ نفر جان باخته اند. طبق تحلیل نیویورک تایمز، بیش از ۷۵۰ میلیون نفر در چین تحت قرنطینه و یا اقدامات احتیاطی مشابه آن هستند.

دنیل ایوز، مدیر تحقیقات دارایی در شرکت Wedbush عنوان کرد: “اقدام اپل در روشن کردن تاثیر ویروس کرونا بر کسب و کارش، موضوعی است که سایر شرکت ها نیز انجام خواهند داد. عملکرد اپل کاملا شفاف است. عملکردی که بدترین سناریو ها را تایید کرده است.”

پس از اظهارات مقامات رسمی اپل، سهام این شرکت در دوره ی پیش گشایش روز بعد ۳.۲ درصد افت قیمتی را تجربه کرد.

اپل که ناقوس عرضه و تقاضای کالا ها در سطح جهان محسوب می شود، در سال های اخیر حساب زیادی روی چین باز کرده است.

تیم کوک، مدیر عامل شرکت اپل، در دهه ی اخیر با شرکت های مخابراتی چینی تعامل زیادی داشته تا تلفن های آیفون در این کشور معرفی و مورد اقبال واقع شوند.

پس از آن بود که فروش محصولات اپل در این کشور افزایش قابل توجهی داشت؛ تا آنجا که چین بعد از امریکا بزرگ ترین بازار این شرکت محسوب می شود.

اپل همچنین بیشتر محصولات را در چین اسمبل می کند. شرکت تایوانی Foxconn که از طرف اپل به تولید آیفون و سایر گجت های این شرکت می پردازد، از ارائه جزئیات در خصوص این که چه واحد هایی بعد از سال نوی چینی باز خواهند شد، پرهیز کرد.

با اینحال این شرکت گزارشی که در آن اشاره شده بود ۵۰ درصد سطح تولید باز خواهد گشت را رد کرده است. هیچ کدام از کارخانه هایی که آیفون تولید می کنند در استان هوبی، مرکز شیوع ویروس کرونا، واقع نیستند.

کشور هایی مانند آلمان و ژاپن همین حالا نیز با کاهش رشد اقتصادی دست به گریبانند. ژاپن که پیش از این روی گردشگران چینی که به این کشور مسافرت می کنند و همچنین بازار بزرگ مصرف کنندگان چینی حساب باز می کرد، حالا به نظر می رسد پتانسیل تجربه ی یک دوره ی رکودی را خواهد داشت.

همچنین نگرانی هایی وجود دارد که ویروس کرونا باعث خشکاندن آخرین نهال های اقتصاد ضعیف اروپا شود.

همزمان با تعمیق بحران شیوع ویروس، چند شرکت بزرگ اعلام کرده اند که ممکن است به تولیدشان ضربه وارد شود و این موضوع خود را در صورت های مالی نشان خواهد داد.

شبکه ی بزرگ کارخانه های چین، که یک چهارم تولیدات کارخانه ای جهان را شامل می شود، در افزایش تولید بعد از تعطیلات سال جدید چینی خیلی کند عمل کرده اند.

تاثیر ویروس کرونا بر شرکت ها

 

شرکت فیات کرایسلر (Fiat Chrysler) به تازگی موقتا یک کارخانه در صربستان را به علت کمبود قطعات چینی تعطیل کرده است. ایرباس، غول هواپیما سازی اروپا، نشان داده به کندی در حال راه اندازی مجدد خط اسمبل خود است.

همچنین شرکت های اتومبیل سازی همانند جنرال موتورز (General Motors) و تویوتا (Toyota) تنها بخش محدودی از تولیدات خود را در روز های اخیر شروع کرده اند.

شرکت استارباکس (Starbuck) و ایکِیا (IKEA) فروشگاه هایشان در چین را تعطیل کرده اند. همچنین بسیاری از مراکز خرید چینی خالی از خریدار است، که این موضوع شرکت های خرده فروش همانند نایکی (Nike) را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

شرکت های هواپیمایی بین المللی مثل امریکن (American)، دلتا (Delta)، یونایتد (United)، لوفتهانزا (Lufthansa) و بریتیش ایرویز (British Airways) پرواز هایشان به چین را کنسل کرده اند.

همچنین زنجیره ی خدمات هتل داری بسیاری از مشتریان چینی خود را از دست داده اند. نشانه ی بعدی از اثر ویروس کرونا بر کسب و کار ها، با گزارش والمارت (Walmart) مشخص خواهد شد.

طبق یک پیشبینی از شرکت Oxford Economics، کاهش رشد اقتصادی چین، رشد اقتصاد جهانی را با ۰.۲ درصد کاهش، به سالانه ۲.۳ درصد خواهد رساند. این شاید کمترین رشد اقتصادی بعد از بحران جهانی سال ۲۰۰۸ باشد.

اینکه شرکت اپل از عدم دستیابی به پیش بینی فروش محصولاتش سخن گوید خیلی غیر معمول است. اپل یکی از سودآور ترین شرکت های جهان بوده است. آخرین باری که این شرکت پیش بینی فروش خود را کاهش داده بود، به ژانویه ۲۰۱۹ بر می گردد که برای اولین بار در ۱۶ سال گذشته رخ داده بود.

ماه گذشته، شرکت اپل پیش بینی کرده بود که فروشش بین ۹ تا ۱۵ درصد در سه ماهه ی جاری افزایش خواهد یافت. تیم کوک دلیل این تلورانس ۶ درصدی پیش بینی را عدم قطعیت در خصوص شیوع ویروس کرونا عنوان کرد.

فروش در سه ماهه اول میلادی هر سال خیلی به بازار چین وابسته است چرا که تعطیلات سال نو دوره ی پر ترافیکی برای خرید و هدیه دادن در چین است.

تیم کوک اشاره کرد: “تمام تامین کنندگان اپل در منطقه ووهان (یکی از مراکز شیوع ویروس کرونا)، “منابع جایگزین” و نه تامین کنندگان اصلی بوده اند. مشخصا ما روی برنامه هایی برای جبران پیش بینی های تولید کار خواهیم کرد. اثر ویروس بر تامین کنندگان در خارج از منطقه ووهان نامشخص است.”

از ۴۲ فروشگاه اپل در چین، تا حالا ۷ فروشگاه باز شده اند، اما با ساعت کاری محدود. این شرکت در خصوص مکان فروشگاه ها و ساعت های کاری به دستور العمل های دولت امریکا توجه می کند.

حتی اگر تمام کارخانه هایی که در چین به تولید آیفون می پردازند دوباره به شرایط معمول باز گردند، شرکت اپل با مشکلات دیگری مواجه خواهد شد چرا که این شرکت به شبکه گسترده ای از تامین کنندگان چینی برای اجزای کلیدی محصولاتش وابسته است.

تمام این تامین کنندگان باید از بازرسی های دولت در خصوص ضد عفونی شدن کارخانه و تجهیز مکان مناسب جهت قرنطینه ی کارگران مشکوک به بیماری عبور کنند.

شرکت اپل در حالی خبر از نگرانی فروش می دهد که مست از تقاضای قدرتمند برای محصولات جدیدش یعنی آیفون ۱۱ و آیفون ۱۱ پرو بود. بعد از کاهش فروش در بخش اعظمی از سال ۲۰۱۹، این شرکت خبر از رشد ۸ درصدی فروش در سه ماهه ی پایانی آن سال داد. اپل همچنین در حال تولید آیفون های جدیدی است که انتظار می رود با تکنولوژی 5G فعالیت کند.

اپل همچنین در بیانیه ی خود عنوان کرد که تقاضا برای محصولاتش در خارج از چین مطابق انتظارات است. اپل از نظر بنیادی قدرتمند است و این اختلال ها بر روی شرکت موقتی خواهد بود.

منبع: نیویورک تایمز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *