به اقتصاد کرونایی خوش آمدید؛ کدام شرکت ها منتفع خواهند شد؟

وقتی بازار ها دیوانه می شوند، بهترین شرکت ها هم نمی توانند از گزند مرداب در امان باشند. سرمایه گذاران که پیش از این، از اتمام “طولانی ترین دوره ی گاوی بازار سهام امریکا” هراس داشتند، گویی که آهسته روی خرده شیشه هایی قدم بر می داشتند.

بعد از آن، وقتی بازار یک خرابی بالقوه را که مسببش ویروس کرونا بود پیش بینی کرد، گردبادی ساخت که هر چیزی را به درون خودش می کشید.

دو هفته ی پیش، انگار بازار ها به جهانی دیگر وارد شدند. سهام تمام شرکت های بزرگ سقوط کرد در حالی که سهام شرکت های تولید کننده “دستمال کاغذی” و “سوپ نیمه آماده” پادشاهی می کردند!

در چنین شرایط خاصی، برای ما سوال بود که چه شرکت هایی از این میزان نوسان در بازار سود می کنند؟ برای اینکار، ما از نقشه بازار Finviz استفاده کردیم تا ببینیم کدام شرکت ها علی رغم ریزش های اخیر، عملکرد خوبی را به نمایش گذاشته اند. با استفاده از این اطلاعات، بخش ها و صنایع مورد نظرمان را یافتیم.

بخش بازار

عملکرد (از ۵ تا ۱۲ مارچ) اجزا

S&P 500

-18%

۵۰۰ شرکت بزرگ بازار امریکا از لحاظ اندازه بازار (Market cap)
اقتصاد کرونایی +12.7%

سوپ نیمه آماده، سفید کننده، پیتزا و سهام شرکت های ارتباطی

برخی از این شرکت ها نه تنها از مهلکه جان سالم به در بردند، بلکه حتی در این بازار رشد قیمت داشتند!

با متوقف شدن سفر ها، رویداد ها و دورهمی های اجتماعی (مثل سینما، کافی شاپ، شهر بازی و غیره)، مثل روز روشن است که این شرایط برای هیچ اقتصادی، اتفاق مثبتی نیست.

با اینحال، خیلی سخت است که همه به صورت همزمان بازنده باشند! در هر فاجعه، شرکت هایی در حال سود کردن هستند و این امر اجتناب ناپذیر است.

همچنین بخوانید:

شرکت اپل به تهدید ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی اشاره کرد

Zoom Video Communications (AM)

در این که در زمان شیوع یک بیماری، کسب و کار های تولیدی روز های سختی را پشت سر خواهند گذاشت که شکی نیست، اما برای افرادی که در صنایع خدماتی فعالیت می کنند، بازی هنوز ادامه دارد.

Zoom به عنوان یک بازیگر کلیدی در حوزه ی نرم افزار های ویدیو کنفرانس، موقعیت منحصر به فردی برای ارائه خدمات به شرکت هایی دارد که در حال مهاجرت به دورکاری هستند.

Domino’s Pizza (DPZ)

از آنجا که مردم به خاطر ویروس کرونا از حضور در اجتماعات خودداری می کنند، طبیعی است که بخواهند غذا را در منزل سفارش دهند. Domino’s و دیگر شرکت هایی که روی ارسال غذا درب منزل (Food Delivery) تمرکز کرده اند، در کوتاه مدت منتفع خواهند شد.

Campbell Soup Company (CPB)

شرکت Campbell عموما شرکتی است که بر خلاف بازار حرکت می کند (Counter-Cyclical Stock). با اینحال وقتی چشم انداز جهانی تاریک است، مردم به سمت انبار کردن آذوقه ها حرکت می کنند و سوپ نیمه آماده هم به عنوان عضوی مهم ایفای نقش می کند.

Teladoc Health, INC. (TDOC)

اگر حضور در مطب دکتر آن هم با افراد بیماری که آن جا نشسته اند قابل اجتناب باشد، باید این کار را انجام داد. به همین دلیل، شرکت هایی که خدمات پزشکی از راه دور ارائه می دهند به یکی از مقاصد جذاب برای سرمایه گذاران بدل شده اند.

The Clorox Compony (CLX)

دست هایت را بشور! دست هایت را بشور! شنیده اید که می گویند برای جلوگیری از ویروس کرونا باید دست هایتان را بشویید؟ شرکت Clorox از افزایش تقاضای بهداشتی مردم منتفع می شود. (این شرکت در زمینه تولید محصولات شوینده فعالیت می کند)

Everbridge, Inc. (EVBG)

در شرایطی که عدم قطعیت افزایش می یابد، تصمیم گیران جهان (مثل دولت ها، شرکت های بزرگ و غیره) می خواهند تا جایی می شود به اطلاعات با کیفیت دست یابند. شرکت Everbridge یک پلتفرم هوشمند برای اعلام سریع خطر دارد که این اطلاعات را ارائه می دهد.

Virtu Financial Inc. (VIRT)

فرقی نمی کند که بازار بالا برود یا پائین بیاید، حجم زیاد معاملات و نوسان های بالا برای شرکت های خدمات مالی که از HFT کسب درآمد می کنند خیلی هم خوب است.

HFT) مخفف High Freqency Trading است. در بازار های مالی، HFT نوعی معاملات الگوریتمی است که ویژگی هایی چون سرعت، نرخ گردش معاملاتی و نسبت سفارش به معامله بسیار بالایی دارند.(

همه ی این شرکت ها مثبت معامله نشده اند، برخی معاملات خنثی داشته اند با این حال به صورت میانگین، ۱۲.۷٪ رشد را در هفته دوم مارچ تجربه کرده اند. اما این که عملکرد خوب این شرکت ها آن هم با تغییرات سریع اخبار و اطلاعات چقدر دوام خواهد آورد موضوع دیگری است.

اقتصاد کرونایی

منبع: Visual Capitalist

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *