ناگفته های بورس ایران - دکتر علی صالح آبادی

معرفی کتاب “ناگفته های بورس ایران”

ناگفته های بورس ایران، نوشته ای است از دکتر علی صالح آبادی در باب خاطراتی که از زمان سکانداری ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار به یادگار داشته است. این کتاب با همراهی انتشارات دنیای اقتصاد به چاپ رسیده است.

او در خصوص نگارش این کتاب می گوید:

حدود یک دهه مدیریت در نهادی مثل سازمان بورس و اوراق بهادار، خاطرات تلخ و شیرین کم ندارد؛ اما امروز با گذر از آن دوران و نگاه به پشت سر و وقایع گذشته، قلم به دست گرفته ام تا خاطرات و تجربیات این بخش از تاریخ بورس را جامه ماندگاری بپوشانم.

شاید بتوان ویژگی علی صالح آبادی را “در بطنِ موضوع بودن” دانست. او در مسائلی چون قانون جدید بازار اوراق بهادار، تشکیل سازمان بورس و انحلال سازمان کارگزاران سابق، تفکیک و ادغام شرکت های بورس، ایجاد تغییرات بنیادین در شرکت سپرده گذاری مرکزی و تشکیل کانون های صنفی بازار سرمایه، یا مسئول اجرایی بوده یا در مقام یک کارشناس خبره ظاهر شده است.

این کتاب از چاره اندیشی های مدیریتی هم کم ندارد. مثلا دکتر صالح آبادی که در سال ۱۳۸۴ به تازگی به عنوان دبیرکل سازمان کارگزاران منصوب شده بود، می گوید:

خاطرم هست بعضی از همکاران پیش من می آمدند و می گفتند که اگر اجازه می دهید استعفا بدهیم، اما من با اغلب درخواست های استعفا مخالفت می کردم و از آن ها می خواستم بمانند و به کارشان ادامه دهند. در واقع تلاش کردم ضمن القاء فضای آرامش و اطمینان بین همکاران سازمان، از همان نیروهایی که در مجموعه وجود داشتند کمک بگیرم و بعد از مدت بسیار کوتاهی، آثار مثبت این رویکرد نمایان شد.

در بخشی از این کتاب می خوانید:

تجارب اقتصادی مهم که بر روند عادی بازار تاثیر گذار شد و نهاد ناظر را ناگزیر از اتخاذ سیاست های خاص و متناسب کرد. اتفاقاتی همانند بحران مالی سال ۲۰۰۷، کاهش شدید قیمت نفت، نوسانات شدید قیمت ارز و طلا، تحریم های ظالمانه و رکود اقتصادی حاکم بر کشور و بنگاه ها، تغییر ناگهانی نرخ خوراک پتروشیمی ها و ده ها رویداد دیگر، می طلبید تا برای حفظ آورده سرمایه گذاران خرد و صیانت از جایگاه بازار سرمایه چاره اندیشی شود.

موضوعی که الحق و الانصاف همکاران و همراهانم در وزارت امور اقتصادی و دارایی و شورای عالی بورس، سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر ارکان و بدنه بازار سرمایه برای آن تلاش و کوشش زیادی کردند.

لینک خرید کتاب از طاقچه:

طاقچه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *